Élményeink...

Dr. Estókné Kiss Olivia honlapja 2016-

Mátraverebély-Szentkút

A kegyhely a magyar-szlovák határ mentén, Egertől 65 km távolságra található egy meseszép, dombokkal körülvett völgyben. Rövid időn belül kétszer látogattunk el barátainkkal a kegyhelyre, de még nagyon sok titok maradt számunkra, amit nem volt alkalmunk megismerni.

Legenda: Szt. László királyunk 1091-1092-ben a kunok ellen harcolt, az ellenség elől a Cserhát dombjai között keresett menedéket Szög nevű lovával. Kilátástalan helyzetbe került, amikor egy szakadék szélén találták magukat. A ló átugrott a szakadékon, a patájának nyomában azonban víz jelent meg, a legenda szerint ez lett a szentkúti forrás. (a bazilika szentélyének középső freskója)

Az első gyógyulás Szentkúton a 13. században történt, amikor egy néma pásztorfiúnak megjelent Szűz Mária, és azt tanácsolta, igyon a vízből. A pásztorfiú ivott a vízből és megszólalt.(Szentély feletti freskó) 1700-ban XI. Kelemen pápa kivizsgáltatta és elfogadta valóságát a szentkúti gyógyulásoknak. A hála-táblák sokasága is jelzi a szentkúti ima erejét, a gyógyulások valódiságát.

szentkut_kegytemplom.jpg

 Szentkúti Nagyboldogasszony templom

A bazilika építésének kezdete Bellágh Ádám nevéhez fűződik, aki 1758-ban kezdte el a munkálatokat, amelyeket az Almásy család fejezett be 1763-ban. Évente 200.000 zarándok látogatja meg a kegyhelyet. VI. Pál pápa 1970-ben "basilica minor" rangot adományozott a templomnak.Erdő Péter bíboros Szentkutat 2006-ban nemzeti kegyhellyé nyilvánította.

szentkut_basilica_minor_bejarata.jpg

A bazilikán két hagymasisakú tornyot látunk, a templom hossza 27,5 méter, szélessége 17,5 méter. A félkörívű falfülkékben Szűz Mária kőszobra (középen), a két torony alatt Máriahegyi János 1973-ban készített főapostolok szobrait csodálhatjuk meg.

szentkut_basilica_minor_bejarata_2.jpg

A bazilika bejárata. A bejárat fölött a Vereb és Almásy család címere látható.Az ajtó bal oldalán a kegyhely és a pápai címert látjuk. A jobb oldali márványtáblákon a felirat: Basilika Minor 1970, Kegyhely 1210.

Az alsó tábla szövege: A bazilikában a teljes búcsú mindennap elnyerhető. Feltételek: Lelkünk kegyelmi állapota, szükség esetén gyónás, teljes szentmisén részt venni és ott szentáldozáshoz járulni. A pápa szándékára apostoli hitvallást, miatyánkot, üdvözlégyet, dicsőséget imádkozni. A bűnökhöz való ragaszkodásról lemondani.

szentkut_11.jpg

A mennyezeti freskók: Szt. László vizet fakaszt, Szűz Mária mennybevétele, Szűz Mária meggyógyítja a néma pásztorfiút. A szentély freskóit Steffek Albin(1893-1967) 1934-ben festette, miután életfogytiglani itéletéből kiengedték felesége megölése miatt, hálából.

***

szentkut_kegyszobor_800x572.jpg

Eredetéről keveset lehet tudni. A 18.század második felében Zeller Sebestyén megörökítette a korabeli kegyhely környezetét, megörökítette Máriát és gyermekét.

szentkut_kegyszobor.jpg

 

A Kegyszobor

 A kegyszobor üveg mögött, a kegyoltár közepén, körülötte aranyozott sugárkoszorú. (Napba öltözött asszony) Mária bal kezében jogar, jobb kezével a gyermek kezét emeli áldásra, aki bal kezében országalmát tart. A talapzaton lévő felirat:"STATUA MIR VERA" a "SZOBOR VALÓBAN CSODATEVŐ"

Mária és a gyermek Jézus ruháit Varga Ottóné Zsély Magdolna ipolytarnóci hívő asszony készíti, akinek különleges tehetsége van a ruhák elkészítésében.

*** 

szentkut_orgona.jpg

A bazilika orgonája 2016-ban készült, a 17.18. századi orgonák mintájára, hangzásban és működésében.

.

szentkut_szt._istvan.jpg

Szent István 

szentkut_szt._erzsebet_szt._ferenc_szt._istvan_szt._jozsef.png

A bazilika üvegablakai: Szt. Erzsébet, Szt. Ferenc, Szt. István, Szt. József

 

szentkut20170908_9.jpg

A szabadtéri oltár mozaikkompozicióját 2014-ben, Marko Ivan Rupnik jezsuita szerzetes irányításával a Centro Aletti művészei készítették.

szentkut_szabadteri_oltar_felso_resze_800x515.jpg 

A mozaikkompozició felső részét barlang-szerűen oldották meg, ami keretet ad az oltárnak, jól illeszkedik a környezetbe. Középen a feltámadt Krisztus megkoronázza édesanyját Máriát. Mária lábánál forrás fakad, ami Szentkút kútjának jelentőségét mutatja, szenthelyként. A jobb oldalon Szt. István korona felajánlását, körülötte Boldog Gizella, Szent Imre, Szt. László. A bal oldalon Assisi Szt. Ferenc, Boldog Meszlényi Zoltán, Boldog Salkaházi Sára. Mögöttük ferences vértanúk, akik Krisztus szenvedéseinek eszközeivel láthatók. Krizosztom (koszorú) őt koszorúba kötve verték agyon, P. Kristóf (ostor) vesszőzéssel ölték meg,P Rafael (köntös)pucérrá vetkőztették, P.Pelbárt (kakas) besúgója életét megmentette,P.Zénó (szög és pisztoly) katonák lelőtték,P. Bernát (lehunyja szemét)börtönben halt meg, P.Szaléz (létra, stóla) gyónási titkot megőrizve halt meg. Krisztus kezében a nyitott könyv felirata:A SZERETET MEGMARAD. (Caritas numquam excidit" - "A szeretet soha el nem múlik" Korinthusbeliekhez írt I. levél 13:8)

szentkut_mozaikkompozicio_also.jpg

Az alsó mozaikkompozició: Angyali üdvözlet, Jézus születése, Mária halála. 

 

szentkut_8_800x729.jpg


A szabadtéri oltárral szemben van a "szentkút", amely annak a pásztorgyereknek állít emléket, aki ivott a forrás vizéből és beszélni kezdett. A kútház oldalán a hétszentség, megnyilvánulásai: Keresztség, bérmálás, Eucharisztia, bűnbánat szentsége, betegek kenete, egyházi rend, házasság) a tetején szűzanya a kisdeddel, a lábánál a pásztorgyermek látható. 

szentkut_lourdesi_9_800x533.jpg

A lourdes-i szobor, a barlang a sok-sok hálatáblával 

szentkut_6.jpg

2017.10.15. Szentmise a Máltai Lovagrend lelkigyakorlatának lezárásaként.

 

szentkut_kalvaria_14_800x533.jpg

Szemben a bazilikával a keresztutat találjuk, amelynek domborműveit 1970-ben készítették, állomásait 2008-ban helyezték el. A keresztút az 1933-ban épült kálváriakápolnához vezet bennünket.

.

szentkut20170908_18.jpg

 2017.09.08.

2011-ben ereklyét kapott a bazilika, II. János Pál pápa vérével átitatott szövetdarabot.

A szentkúti kegyhelyet a ferences szerzetesek Kisebb Testvérek Rendje vezeti, gondozza 1989-től.

Pár percre a kálvária kápolnától van a Szt. László forrás.

A A szabadtéri oltár mögött közelíthetjük meg a remetebarlangokat, ahol a 13. századtól éltek remeték. Utolsó remete Dobát Jozefát volt, 1767-ben távozott erről a világról.

 Forrás:Kálmán Peregrin OFM Mátraverebély-Szentkút

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 3
Heti: 60
Havi: 303
Össz.: 47 628

Látogatottság növelés
Oldal: Mátraverebély-Szentkút 2017
Élményeink... - © 2008 - 2024 - olivka.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »